Dani jabuka - dani zdrave hrane

Kao prvu aktivnost, učenici su nakon obrade teksta Jabuka ili kruška - pitanje je sad, imali zadatak izabrati jedno voće i istražiti odakle potječe, kako se jede, u što se prerađuje. Svoje istraživanje trebali su prikazati plakatom i prezentirati u razredu.

Druga aktivnost je bila posjet voćnjaku i vrtu. U voćnjaku smo ponovili obilježja listopadnog stabla u jesen i također se prisjetili svih jesenskih plodova. Nakon toga smo ubrali jabuke. U vrtu jedne od baka, smo izvadili mrkvu koja nam je bila potrebna za iduću aktivnost.

Namirnice koje smo ubrali iskoristi smo pri pripremi zdravog napitka - prirodi sok od mrkve i jabuke. Očišćene jabuke i mrkve stavili smo odvojeno kuhati. Nakon toga smo ih pasirali, te ih zajedno pomiješali. U sok smo dodali malo limunovog soka i dobili odličan i zdrav napitak koji smo kušali, a neki učenici i ponijeli kući.

Obilježavanjem Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje i tjedan zdravog doručka izrađivali smo wafle i kiflice. Učenici su samostalno, prema receptu miješali sastojke, te pekli wafle.

Nakon toga slijedilo je istraživanje u kojem su učenici trebali istražiti kod svojih ukućana, baka i djedova, na koji se način u prošlosti pripremao kruh i gdje se pekao. Naravno da su otkrili da se u našem kraju kruh pekao jednom tjedno u krušnoj peći.  Nekoliko učenika došlo je s idejom da i mi pokušamo napraviti nešto u krušnoj peći. Istražili smo koja obitelj još ima krušnu peć i zamolili da naše radove ispečemo. U školi smo oblikovali kifice koje smo odijeli kod bake Barice. Ona je objasnila na koji način krušna peć radi i ispekla nam kiflice. Poseban je užitak bio jesti kiflice iz krušne peći. Imale su poseban okus a miris je ispunio cijelu učionicu.

Jabuka je bila i motiv na našem satu likovne kulture gdje smo tonirali crvenu boju i slikali jabuke.

« Prosinac 2021 »

> O školi  > Projekti  > Dani jabuka - dani zdrave hrane