Da sam ja farmer/farmerica - Projekt učenika 3. razreda

Autor: Evica Šerfezi, 29. 10. 2020.

Da sam ja farmer/farmerica

Projekt učenika 3. razreda. Projekt se realizirao kroz nastavu prirode i društva, hrvatskog jezika i glazbene kulture.

Moj zavičaj je nizinski. Zove se Slavonija.  Tu živim ja, moja obitelj, moji prijatelji.

U njemu ima puno polja, šuma, oranica. Naši roditelji se bave poljoprivredom, stočarstvom…

Tako bi započeo priču svaki učenik 3. razreda kada govori o svom zavičaju.

A što bi bilo kada  bi ja bio farmer/ farmerica?

Da bi to utvrdili, moramo vidjeti kako to rade naši roditelji.

Moj tata ima farmu krava, kaže Nikolina Glavašević.  Odlučili smo posjetili jednu od vodećih farmi  krava u našem selu. To je farma obitelji Mate Glavašević.

Gosp. Mato  nas je proveo kroz sve dijelove farme, poučio nas je o životu i radu na farmi.( slike farme)

Sve je to potaklo učenike na istraživački rad  o svojoj farmi. Prvo su prikupili i u bilježnice zalijepili slike osnovnih elemenata što čini nizinski zavičaj. ( slike bilježnica)

Ne može se imati farmu bez strojeva, zaključili su Denis Pavlović i Fran Petrović te u školu ponijeli svoje traktore i ostale strojeve za rad u polju.( slike igračaka)

Nakon toga su izrađivali plakat sa osnovnom porukom Da sam ja farmer/farmerica. Redale su se ideje

o tome što bi sve radili kao farmeri.( slike plakata)

Uz svu brigu o životinjama na farmi i ozbiljan fizički rad,  za vrijeme odmora malih  farmera,  odjekivala bi  pjesma Jutro na farmi uz veselo imitiranje životinjskog glasanja: (link pjesme)

Tu je krava, mu –mu

Tu je koka, ko-ko

Tu je maca, mjau-mjau

Tu je koza, me- me

Tu je prase, grok-grok …..

I tako su mali farmeri zaključili koliko je lijep naš zavičaj, koliko ima prirodnih bogatstava, koliko ima mogućnosti za lijep i ugodan život na farmi.

Zatim smo pogledali crtani film Dva miša B. Dovnikovića. Odglumili smo   predstavu sa istim sadržajem te zaključili -  Kod  kuće je najljepše! ( slike predstave)