Autor: Anita Drmić, Ankica Karakaš Radošević, Mirjana Kuić, 28. 2. 2018.

Nacionalni dan sprečavanja vršnjačkog nasilja

Učenici razredne nastave u prijepodnevnoj smjeni obilježili su Dan ružičastih majica uz gledanje filmova i radionice , a sve sa ciljem sprečavanja vršnjačkog nasilja. Učenici prvoga razreda sa učiteljicom Anitom pogledali su prigodni film „Ljubav je sve što nam je potrebno“ ,zatim su poslušali  UNICEF –ovu himnu „Ne rugaj se“. Zatim su u radionici Majice na konopu  ispisali poruke o nenasilju. Učenici drugoga, trećega i četvrtoga razreda sudjelovali su u radionicama Razredna pravila koje je provela knjižničarka uz  pomoć učiteljica Mirte i Anđelke. Cilj radionica bio je razvijanje  otvorenosti među učenicima, jasno izricanje stavova, te slanje pozitivnih poruka u svezi razrednih pravila. Radionice su završile izradom plakata sa porukom u ovom razredu dozvoljeno je.

Obilježavanju Dana ružičastih majica pridružili su se i učenici predmetne nastave. Na satovima razrednika razgovarali su o najboljim načinima prevencije vršnjačkog nasilja te su tome posvetili i radionice. Rezultati tih radionica su poruke o nenasilju koje su ispisali na papire i simbolično ih ,pomoću ružičastih balona, odaslali na put svijetom. Ovaj dan obilježava se od 2007. godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u ružičastoj majici. Ispostavilo se da je majica bila simbol podrške dječaka svojoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke. Školske kolege zgrozile su se zbog takve činjenice i odlučili su dignuti svoj glas protiv nasilnika. Učenici su se poistovjetili sa zlostavljanim dječakom i dali mu podršku tako što su se sutradan u školi pojavili u ružičastim majicama.
Ovu inicijativu su pokrenuli 17-godišnji učenici David Shepherd i Travis Price, koji su tiskali prvih 50 ružičastih majica. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama, a njihov se dan obilježava posljednje srijede u veljači.