Razredni projekt: “Tjedan kukuruza u 2. razredu“

Autor: Evica Šerfezi, 5. 11. 2019.

Učenici 2. razreda  su proveli jesenski projekt po nazivom: „Tjedan kukuruza u razredu.“

Budući da živimo u nizinskom zavičaju ,gdje je ova namirnica veoma zastupljena, sa zadovoljstvom smo proveli ovaj projekt. Projekt smo proveli na satovima: hrvatskog jezika, likovne kulture, glazbene kulture, prirode i društva i matematike.

Neke dijelove projekta smo proveli u suradnji sa roditeljima.

Došla je jesen. Po ravnim slavonskim njivama dižu se stabljike kukuruza. Kukuruz je ove godine dobro urodio. Hambari i čardaci će se napuniti žutim klipovima.

Sve su to zapazili učenici, odlaskom na obližnje polje zasađeno kukuruzom. Saznali smo neke činjenice o kukuruzu, a očito je bilo da su klasovi zreli te će uskoro uslijediti berba kukuruza.

Za dalje u projektu smo ponijeli nekoliko klasova i šuške oko klasa za provedbu projekta.

Slijedeći dan, utorak, na satu likovne kulture smo crtali klasove kukuruza sa naglaskom na kontrast crta po karakteru.

Srijeda, naučili smo da su o kukuruzu napisane i ispjevane pjesme u narodu jer je kukuruz veoma važan za život i rad u našem slavonskom kraju. Ako je rod obilan, to je bila „dobra godina“. Ako kukuruz nije urodio, to je bila „slaba godina“.

Kada se  napune čardaci i hambari, seljak može ostatak prodati, a to je onda sreća za obitelj.

Tada se planiraju mnoge stvari. Najčešće su se planirali i svatovi u jesen nakon berbe kukuruza.

O tome su napisane mnoge pjesmice:       Kukuruzi već se beru

što mi radiš, moj dilberu,

što čekaš,što misliš,

Što se ne ženiš….?

Na satu glazbene kulture smo naučili tradicijsku pjesmu: „Kukuruzi već se beru,“ koju izvode članovi KUDa Hrvatska čitaonica Selci Đakovački.

U četvrtak smo bili posebno marljivi, jer su se izrađivale medalje od kukuruza i narodne lutke od šuške kukuruza. Za ove aktivnosti smo trebali pomoć roditelja koji su rado pomogli.

Posebno je zanimljivo, današnjim učenicima, kakva se ljepota može izvesti od, za njih, običnog kukuruza. Rado su se nosile medalje oko vrata, a maleni prstići bezbroj puta prolazeći po medalji prebrojavali i provjeravali da je svako zrno na mjestu.

Zadnji dan, petak, je bio posebno zanimljiv, jer smo utvrdili da je kukuruz i hrana za ljude.

U školskoj kuhinji smo pripremili „žgance“, omiljenu hranu za zdravo odrastanje djece.

Tako je u veselju protekao naš „Tjedan kukuruza u 2. razredu“