Sir-mliječna kreativnost

Autor: Ankica Karakaš Radošević, 31. 5. 2019.

Suradnja naše škole i Stacionara Gradske knjižnice Đakovo u Selcima Đakovačkim nastavlja se. U četvrtak 30. svibnja 2019. godine učenici 7. razreda sudjelovali su na radionici "Sir –mliječna kreativnost"  u organizaciji učenika i djelatnika Srednje strukovne škole Antuna Horvata Đakovo. Ova radionica je sedma u nizu radionica u projektu Iz knjige na stol koji provode strukovna škola i Gradska knjižnica  iz Đakova.

Sudjelovanje učenika sedmoga razreda na ovoj radionici u sklopu nastave  biologije i kemije imalo je cilj učiniti nastavu zanimljivom i povezati sadržaje ovih predmeta. Nadalje, pružiti učenicima sadržaje koje će ih osposobiti za  život, svijet rada i nastavak obrazovanja, ističe predmetni nastavnik M. Grabar. Povezati na lokalnoj razini kulturne i javne ustanove u projektima u kojima su uključena djeca (učenici) i pri tome osnaživati ulogu knjižnica razlog je uključivanja školske knjižničarke u organizaciju ove suradnje. Učenici su imali priliku upoznati se sa ulogom mlijeka i mliječnih prerađevina u ljudskoj ishrani kroz povijest pa do današnjih dana. Zatim su aktivno sudjelovali u izradi sira kao i izradi plakata na temu sir. Naravno uz „svoj sir“ učenici su imali priliku kušati i druge sireve i pekarske  proizvode  koje su im pripremili učenici strukovne škole. Naglasak je bio na namirnicama od integralnog, kukuruznog i pirovog brašna te  sjemenki i začina iz našeg podneblja. Nezaobilaznom razmjenom  recepata  i obećanjem da će pokušati i sami kod kuće izraditi sir i sirne namaze učenici su završili radionicu.